İkiz bebek arabası seçimi
İkizler

İkiz bebek arabası seçimi

İkiz bebeklere hamile olduğunuza artık eminsiniz 🙂 Önünüzde uzuuuun bir hamilelik süreci var ve bu süreçte bebekler için alışveriş yapmak kesinlikle çok keyifli, ancak ben ikiz bebek arabası alırken seçimi yapmakta çok zorlandım! Şimdi yavru kuşlarım 2 yaşlarına yaklaştılar ve artık bu konuda tecrübeli olduğumu söyleyebilirim bence 🙂 Bu yazımda, “hangi ikiz bebek arabası daha kullanışlı?” sorusuna kendimce verdiğim cevapları paylaşacağım, çok işinize yarayacağını düşünüyorum 🙂

İkiz bebek arabası seçimi
İkiz bebek arabası seçimi

Hangi ikiz bebek arabası daha kullanışlı?

İkiz bebek bekliyorsanız, “bebekle yaşam” anlamında değerlendirilmesi gereken çok fazla parametre sizin için farklılık gösterecek. Tek bebek sahibi anneler bebek arabalarından farklı özellikler beklerken, sizin beklentileriniz çok başka olacak.

Bu konuda bir araştırma yaptığınızda her kafadan bir ses çıktığını göreceksiniz, bu çok normal çünkü herkesin hayatı yaşama şekli ve koşulları farklı. Siz kendi isteklerinizi ve yeni kuracağınız düzeninizi göz önünde bulundurarak doğru seçimi yapmaya özen göstermelisiniz.

Örneğin benim ikiz bebek sahibi 2 arkadaşım var. Araba alma aşamasında onların da fikrini almıştım. Birisi, mutlaka ikiz bebek arabası tercih etmem gerektiğini söylerken, diğeri tekli tekli 2 araba almamın daha mantıklı olacağını çünkü zaten 2 bebekle tek başıma dışarı çıkıp onları gezdiremeyeceğimi, mutlaka yanımda birinin olması gerektiğini söylemişti.

Sizi bilmem ama ben bu tip şeyleri asla başıma gelmeden anlayamıyorum 🙂 🙂 Neyseki bu kez insanların yorumlarına aldırmadan hem kendi içgüdülerimle hem de ablam ve eşimin yardımlarıyla doğru seçimi yapabilmişim 🙂

İkiz bebek arabası mı, 2 tane tek bebek arabası mı?

Bence müstakbel ikiz bebek annesi olarak öncelikle cevap vermeniz gereken soru, ikiz bebek arabası mı yoksa 2 tane tek bebek arabası mı almak daha mantıklı?

Yukarıda da söylediğim gibi, bu sizin kendi koşullarınıza ve hayatı yaşayış şeklinize çok bağlı. Benim yanımda her zaman bana yardımcı olacak birileri vardı (annem, bakıcımız ya da eşim) ancak yine de benim tek başıma 2 bebeği de alıp dışarı çıkmayı tercih ettiğim zamanlar çok oldu.

Çocukları evde bırakıp bir yere gitmek mümkün olmadığı için ve artık evden dışarı çıkamamak bende hapishane etkisi yarattığı için, yanımıza ihtiyacımız olabilecek şeyleri alıp, 2 bebeği de arabaya koyup dışarıda yürüyüşe çıkıyordum ve inanın ruhuma da bedenime de çok iyi geldiğini hissediyordum.

Eğer 2 tane tek bebek arabası alsaydım bunu yapamayacaktım. Bu yüzden iyi ki ikiz bebek arabası almışım diyorum, tek başınıza çocuklarınızla dışarı çıkabilecek olmanız bence kesinlikle çok önemli bir kriter!

Ayrılıp birleşebilen ikiz bebek arabası var mı?

İkiz bebek arabası seçimi sürecimde en çok sorduğum soru! Ve hala cevabının “hayır” olmasına inanamıyorum. Bebek ürünleri satan bir mağazada, satıcı beyefendi bizimle ilgilenirken, 2 tane tekli araba almamızı ve onları “çok kolay bir şekilde, basit bir aparatla” birleştirerek ikiz bebek arabası olarak kullanabileceğimizi söylemişti. Bana aşırı mantıklı gelen bu yöntemin varlığına inanmak istedim ancak o minicik küçücük aparat o kocaman mağazada bulunmuyordu. İnternetten daha sonra araştırdığımda, bir rivayete göre böyle bir aparatın var olduğunu gördüm ancak hiçbir yerde satışı yok. Dolayısıyla böyle bir ihtimalin aslında var olmadığını üzülerek ve şaşkınlıkla kabul etmek zorunda kaldım.

İkiz bebek arabası seçiminde en önemli kriterler neler?

  • Yine elbette sizin öncelikleriniz daha önemli ancak tek bebek arabası değil de ikiz bebek arabasından bahsettiğimiz için, “küçüklük” ve “hafiflik” kavramları üç beş kat daha önemli hale geliyor 🙂
  • Satın almadan önce mutlaka ağırlığını sorun, aynı markanın birkaç farklı modeli çok farklı ağırlıkta olabiliyor. Mümkün olduğunca hafif olanını tercih etmeye çalışın.
  • Eğer otomobiliniz varsa ve arabayı bagajına koymayı düşünüyorsanız, mutlaka satın almadan önce bagaja sığıp sığmayacağına dikkat edin. Mağazada gözünüze küçük görünebilir ama bana inanın ki aslında çok büyükler 😀
  • Hangi aydan itibaren ikiz bebek arabasını kullanacaksınız? Bu gerçekten sorulması gereken en önemli sorulardan biri, çünkü doğumdan itibaren kullanılabilenler ayrı bir kategori olarak satılıyor. Satın almadan önce mutlaka doğumdan itibaren kullanılabiliyor mu yani arkası tam yatıyor mu diye sorun.
  • İkiz bebek arabası seçimi yaparken, tek başınıza kullanacağınızı düşünerek dikkat etmeniz gereken başka bir özellik de, pratik bir şekilde katlanabiliyor olması! Tekerlekleri ayrı katlanan, koltukları ayrı katlanan bir sürü model var. Bence onları direkt eleyin, ciddi söylüyorum, hiç uğraşılmaz, bakmayın bile onlara 😀
  • Sağlam olmasına dikkat edin. 2 tane, her geçen gün büyümekte olan yavru kuşu ve hatta sizin bebek çantanızı, battaniyeleri filan da taşıyacağı için bu önemli bir detay. Bu anlamda fiyat/performans oranına bakıp sağlamlık anlamında değerlendirmeyi tekrar yapmanızı öneririm.

Bütün bu kriterleri bana göre fazla fazla karşılayan, benim doğumdan beri kullandığım arabam Maclaren Twin Techno ikiz bebek arabası! O kadar çok gittik geldik, başka arabalara baktık, ancak bence çok doğru bir seçim yapmışız. Yukarıda bahsettiğim, bana göre önemli olan bütün gereklilikleri sağlıyor. Biz 23 aylık çocuklarımızla hala gönül rahatlığıyla kullanıyoruz. Dağda tepede de çok dolandık, bir sürü çanta da taşıdık, hala sapasağlam 🙂

İkiz bebek arabası seçimi - Maclaren Twin Techno
İkiz bebek arabası seçimi – Maclaren Twin Techno

Arabayı aldıktan sonra uzun süre kullanabilmek de ikiz bebek arabası seçimi yaparken bence önemli bir parametre. Dolayısıyla bizim arabamızda olduğu gibi baston tipi arabanın en baştan alınması, daha sonra tekrar masraf yaparak bir arabanın daha alınması ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Ana kucağı/Oto koltuğu olarak ne kullanılmalı?

Bu tip bir baston puseti doğumdan itibaren kullanmaya karar verdiğiniz zaman ana kucağı ya da oto koltuğunu ayrıca almanız gerekiyor. Biz Maxi Cosi markasının Cabriofix modelini kullanmıştık.

İkiz bebek arabası seçimi - maxi cosi / cabriofix
İkiz bebek arabası seçimi – maxi cosi / cabriofix

Bu tamamen tercihe bağlı, bildiğim kadarıyla birçok markanın oto koltuğu (belirli sağlamlık testlerini geçmiş olması koşuluyla) birbirine çok benziyor. Dolayısıyla zevkinize ve bütçenize göre alabilirsiniz. Ancak ikiz bebek arabasını baston puset şeklinde tercih ederseniz, bu ana kucaklarının araba kısmını almanıza gerek kalmaz. Zaten çok kısa süre kullanılabilecek bebek arabaları olduğu için, bu masraftan da kurtulmuş olursunuz 🙂

Araştırma görevlisi, ikiz bebek annesi, araştırmayı, okumayı, dinlemeyi ve galiba en çok da anlatmayı seven bir Dicle'nin, hayatta küçük adımlar atmanızı kolaylaştıracak büyük ipuçlarını öğrenmeye hoşgeldiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir